Kandilinizi Tamlayan.com ailesi olarak kutlarız.

Kandillerde okunacak dualar kılınacak namazlar okunacak tesbihatlar nelerdir mevlid kandili mesajları
mevlid kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir 2014 Mevlid Kandili Mesajları Ne Zaman Kandilde Yapılacak İbadetler NelerdirPeygamber Efendimiz (s.a.v.) Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Miladî takvime göre bu tarih, 20 Nisan 571′e tekabül eder. 13 Ocak 2014 İtibariyle Mevlid Kandilini kutlayacağız inşallah.Böyle güzel bir günü fırsat bilip Peygamberimizin hayatını dikkatlice bir kez daha okumalıyız. İslamiyeti hayatının her alanında uygulayan,yaşam şekli haline getiren  Peygamber Efendimizi kendimize rehber edinip Onun davranışlarını örnek almalıyız. Biliyoruz ki O’ nun sünnetini uygulamak demek,  öte Alemde O’nun Şefaatine de inşallah dahil olmak anlamına geliyor.Kişi sevdiği ile beraberdir hadis-i şerifine göre, herkes bu dünyada kimi severse ahirette onunla beraber olacaktır.
Çocuklarımıza da Peygamber Efendimizi sevdirmek için çeşitli etkinlikler yapabiliriz bu günde.Yakın bir arkadaşım mevlid kandilinde Peygamberimizin doğum gününü kutlamak istemişti, bunun için de pasta almış bir dilimini de ayırmıştı O ‘na… Peygamberimizin hayatından kesitler anlatmıştı. Çocuklarından da O’na hediye olarak her gün 3 er tane sünnetini uygulamalarını istemişti. Çocukları için unutamayacakları güzel bir zaman dilimi yaşatmıştı. Peygamber efendimizi evlatlarına tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlamıştı bu sayede.Herkesin bu konuda farklı bir yöntemi olabilir, önemli olan  bu konudaki samimiyet ve iyi niyet.
Mevlid Kandilinde Yapılabilecek ibadetler :

-Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
-Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
-Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
-Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.
-Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
-Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
-Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
-Kişi kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.
-Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
-O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.
-Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.
-Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.
-Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.
-Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.
-Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.
-Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

12 Oca 2013 |

Google search: 2014 Mevlid Kandili Mesajları Ne Zaman Kandilde Yapılacak İbadetler Nelerdir

Anahtar Kelimeler: , ,

Facebook'ta paylas


Bu habere yorum yapın, sitenizden takip edin ya da RSS kaynağı ile yeni içeriklerimize ulaşın.

Bu habere yorum yaz, çekinme döktür...

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...